Powrót do szkoły dzieciakom kojarzy się z powrotem do nauki, a rodzicom z codziennym przygotowywaniem śniadaniówek. Dobrze znamy te dylematy co kupić, co przygotować, żeby dziecko było zadowolone, a przede wszystkim najedzone. Podrzucamy Wam kilka sprawdzonych pomysłów na lunch boxy inne niż standardowe kanapki.
Propozycja 1:
Zauważyliśmy, że w zestawach śniadaniowych dzieci ujmuje przede wszystkim różnorodność – a to daje właściwie nieskończone możliwości komponowania różnych produktów. Pamiętajmy, żeby starać się, aby przygotowywany przez nas posiłek nie tylko sprawił, że nasze dziecko będzie najedzone, ale także odżywione – w śniadaniówce powinny się więc znaleźć produkty bogate zarówno w makroskładniki (białka, tłuszcze, węglowodany) oraz mikroskładniki (witaminy i składniki mineralne).
W naszym pierwszym pudełku śniadaniowym znajdziecie:
1 ugotowane ekologiczne jajko posypane nasionami chia
2 szaszłyki warzywne z ekologicznego ogórka oraz ekologicznych pomidorków koktajlowych
2 kromeczki bułki wrocławskiej
Garść ekologicznych migdałów i nerkowców
Wrap z tortilli (Do serka śmietankowego wkroić ulubione, wybrane świeże ekologiczne zioła – szczypiorek, natkę, koperek, bazylię, tymianek, doprawić solą i pieprzem. Przygotowanym serkiem posmarować tortille. Do środka możemy dodać także liście sałaty oraz plasterki bio ogórka lub papryki w ulubionym kolorze. Tortille zawinąć w rulon, pokroić na 4-5cm kawałki.)
Propozycja 2:
Ekologiczny banan pokrojony na plasterki
Garść ekologicznych pomidorków koktajlowych
2 kostki bio czekolady z liofilizowanymi truskawkami
Wrap z tortilli (Tortille posmarować cienką warstwą jogurtu naturalnego, położyć plasterki sera żółtego, ulubionej szynki oraz liście bio sałaty rzymskiej. Całość zawinąć w rulon i pokroić na 4-5cm kawałki.)
Propozycja 3:
Ten zestaw lunchowy spodoba się wszystkim, którym zawsze bliżej sercem do obiadu niż do śniadania 😉 Całość można przygotować dzień wcześniej, także oszczędność czasu jest dodatkowym plusem tego lunch boxa.
Ekologiczna grillowana pierś z kurczaka (usmażony na zwykłej lub grillowej patelni filet ekologicznego kurczaka zamarynowany wcześniej w ulubionych przyprawach – u nas to granulowany czosnek, łyżeczka syropu klonowego, łyżeczka musztardy sarepskiej, sól, pieprz oraz 3 łyżki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno.)
Garść ugotowanego makaronu (możemy wybrać ulubiony kształt oraz rodzaj – raz może być to tradycyjny makaron na jajach kur z wolnego wybiegu lub przepiórczych, innym razem możemy użyć makaronu orkiszowego, z ciecierzycy lub soczewicy. Możemy też mieszać makarony, jeśli nasze dziecko lubi tylko tradycyjny, dorzućmy np. kilka żółtych świderków makaronu jaglanego lub zielonych z groszku.
Sałatka z ekologicznej kapusty pekińskiej z bio pomidorami malinowymi oraz eko czerwoną cebulą (doprawiona solą, pieprzem oraz miodowym sosem vinegrette)
Propozycja 4:
Ta opcja wymaga od nas posiadania specjalistycznego sprzętu 😉 – a mianowicie termosu obiadowego. Na szczęście bez problemu można zakupić bardzo porządne termosy o pojemności 350-500ml. Zapewniamy jednak, że to świetna inwestycja szczególnie w jesienno-zimowym czasie roku szkolnego. Zakup termosu daje nam także wiele możliwości na zestawy lunchowe, których nie będziemy w stanie spakować do tradycyjnej śniadaniówki.
Ten zestaw to jedna z ulubionych opcji wszystkich domowników – błyskawiczna do przygotowania, lubiana właściwie przez wszystkich. Korzystamy z niej głównie w sytuacjach kryzysowych – jesteśmy spóźnieni, albo po prostu nie mamy mocy na przygotowanie czegoś bardziej skomplikowanego. Cóż to za tajemniczy magiczny posiłek? Pierogi ruskie! 😊 Wystarczy podgrzać, wrzucić do termosu i po sprawie! Naturalnie, możemy do termosu włożyć także inne rodzaje pierogów – ze szpinakiem, babuni (ruskie z boczkiem), z kapustą i grzybami, z mięsem, z serem i z malinami, a w sezonie także pierogi z truskawkami lub jagodami.